Tallinna ülikooli riigiteaduste Instituudi politoloogialektor Kersten Kattai selgitab, kuidas jaotuvad rollid omavalitsuste juhtimisel. Kattai märgib, et enamasti teavad elanikud, kes on nende vallavanem või linnapea, kuid omavalitsuse arhitektuur on mitmekesisem. Volikogu paneb paika valla või linna arengusuunad ning teeb strateegilised otsused. Igapäevase juhtimisega tegeleb volikogu poolt ametisse kinnitatud valla-või linnavalitsus. See on kollegiaalne otsustusorgan, kuhu kuuluvad vallavanem või linnapea ja valitsuse liikmed.
Valitsus on vallavanema või linnapea meeskond, kes aitavad omavalitsust juhtida ning kellega ta saab igapäevaselt küsimusi arutada ning otsuseid langetada. Kõige suurema osa omavalitsuse juhtimisest moodustavad ametnikud ja asutustes töötavad inimesed. Nendega puutume kodanikena enim kokku ja nemad kujundavad paljuski valla või linna näo suhtlemisel kohalike elanikega.
Omavalitsuse edukaks juhtimiseks on kõik need osapooled oma spetsiifiliste rolliga vajalikud. See, kes need inimesed on, kuidas nad kokku sobivad ehk olemasolevate komponentiga omavalitsuse elukeskkonda kujundavad, on kohalike elanike kätes. Valija on nagu klient, kes saab teha valiku erinevate menüüde vahel ja seeläbi valida elukeskkonna, mis on tema maitse järgi.
Kes on peibutuspart? Millega valimistel arvestada ning kas valida erakonda, valimisliitu või üksikkandidaati? Kuidas valimislubadusi lugeda ning millist kandidaati võib usaldada? Tallinna Ülikooli Riigiteaduste Instituudi politoloogide mõtted ja soovitused on peagi kõigile kättesaadavad. Jutuks tulevad teemad, mille peale ehk igapäevaselt ei mõtlegi, kuid mille tulemusel sünnivad omavalitsustes üht- või teistsugused ning vahel ka üpris ootamatud valimislahendused. Valija Suvekool on 2013. aasta oktoobrikuiste valimiste eel tehtud projekt Postimehe, Tallinna Ülikooli ja Eesti Noorteühenduste Liidu koostöös. Avatud Ühiskond MTÜ taaselustab Valija Suvekooli nõuanded meie blogis, et valimispäeval langetatud valik oleks võimalikult teadlik. Suvekooli kümmekonnas videoklipis antakse sügisel valima minejaile lihtsaid, selgeid ja loogilisi nõuandeid.
Kohalikud valimised toimuvad 17. oktoobril.