Tallinna Ülikooli riigiteaduste instituudi professor Raivo Vetik selgitab, kas kohalike volikogude valimistel tuleks kandidaatide valikul lähtuda nende isikuomadustest või maailmavaatest, mida inimene ja tema partei esindavad. Vetik märgib, et sellele küsimusele vastamisel tuleks eristada riigikogu ja kohalike volikogude rolle. Riigikogu rolliks on Eesti riigi arengu üldine suunamine ning sellega seotud küsimuste puhul on maailmavaatelised erinevused väga olulised.
Kohalik võim tegeleb aga kohalike konkreetsete küsimustega, mille puhul maailmavaatelised erinevused on pigem teisejärgulised. Seega sobib kohalike volikogude kandidaatide valikul meenutada Hiina endist liidrilt Deng Xiaopingi: ei ole tähtis, mis värvi kassid on, peaasi, et nad püüavad hiiri.
Kes on peibutuspart? Millega valimistel arvestada ning kas valida erakonda, valimisliitu või üksikkandidaati? Kuidas valimislubadusi lugeda ning millist kandidaati võib usaldada? Tallinna Ülikooli Riigiteaduste Instituudi politoloogide mõtted ja soovitused on peagi kõigile kättesaadavad. Jutuks tulevad teemad, mille peale ehk igapäevaselt ei mõtlegi, kuid mille tulemusel sünnivad omavalitsustes üht- või teistsugused ning vahel ka üpris ootamatud valimislahendused. Valija Suvekool on 2013. aasta oktoobrikuiste valimiste eel tehtud projekt Postimehe, Tallinna Ülikooli ja Eesti Noorteühenduste Liidu koostöös. Avatud Ühiskond MTÜ taaselustab Valija Suvekooli nõuanded meie blogis, et valimispäeval langetatud valik oleks võimalikult teadlik. Suvekooli kümmekonnas videoklipis antakse sügisel valima minejaile lihtsaid, selgeid ja loogilisi nõuandeid.
Kohalikud valimised toimuvad 17. oktoobril.