Kose Valla Valimisdebatt – 2021
Avatud Ühiskond MTÜ korraldas 2. oktoobril kell 18.00 Kose Valla Valimisdebatti. Valimisdebatt toimus Kose Kultuurikeskuses. Debatil osalesid kõik kandideerinud nimekirjad: VL Meie Vald Kose, VL Uus Aeg, VL Kogukond Ühendab, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.
Debatil osaleb igast erakonnast/valimisliidust kaks esindajat. Kõikidel kandidaatidel on võrdsed võimalused ning võrdne kogus aega.
Enne debati algust on võimalik kõikidel erakondadel ja valimisliitudel tutvustada oma valimisprogrammi, visiooni ning nägemust täpselt 6 minutit.
Debateerijad saavad väitluse ajal esitada üksteisele loosiga leitud järjekorras kuni kolm küsimust. Moderaator jälgib, et küsimuses ei oleks väidet, et tegelikult ei oleks ühe küsimuse asemel mitu küsimust ja sõnastus oleks arusaadav. Vastamiseks on aega kuni kaks minutit.
Pärast vastuseid algavad diskussiooni vormis sõnavõtud. Loosiga määratud järjekorras saavad üksteise järel sõna iga “nimekirja” esindajad. Iga sõnavõtt võib kesta kuni kolm minutit. Iga nimekiri saab õiguse üheks vastu-sõnavõtuks kuni 3 minutit.
Pärast vastuseid algavad diskussiooni vormis sõnavõtud. Loosiga määratud järjekorras saavad üksteise järel sõna iga “nimekirja” esindajad. Iga sõnavõtt võib kesta kuni kolm minutit. Iga nimekiri saab õiguse üheks vastu-sõnavõtuks kuni 3 minutit.
Debati lõpus on vaba mikrofon kõikidele debateerijatele. Võetakse küsimusi publikult, mis ei tohi olla pikemad kui 15 sekundit. Vastus kuni 1 minut.
I OSA – Valimisprogrammide tutvustus.
VL UUS AEG
Valimisliitu Uus Aeg esindab Aivar Pohlak ja Ott Valdma.
Vana asendamine uuega, eesmärk on teha uus algus Kose valla juhtimises ja oleme jõuliselt seda kõikvõimalikel viisidel väljendanud, kirjeldanud seda suhtumist, see on siiras, kirglik ja aus suhtumine. Kose valla seis on paha; ideetult, kontseptsioonitult on juhitud. Ott Valdma selgitab, et VL Uus Aeg programm on koostöös liikmetega välja töötatud, põhilised asjad on avaldatud Facebookis. Suur osa on pühendatud strateegilisele juhtimisele: ametikohti juurde luua, parandada koostööd vallavolikogu ja vallavalitsuse vahel. Kogukonnapõhine lähenemine, milles vallavalitsus peaks olema suhtluskanali initsiaator. Tegevusplaan, kas mingeid teenuseid hoida ja kohalike probleemidega tegelemine. Hetkel selline asi puudub. Ott Valdma hinnangul on nende programm kõige rohelisem ja kõige väiksema jalajäljega. Üldplaneeringuga nad soovivad kella tagasi keerata ja metsade teema uuesti kavva võtta. Arengukava vajab uuendamist.
VL KOGUKOND ÜHENDAB
Valimisliitu Kogukond Ühendab esindab Demis Voss ja Margit Mikk.
Eesmärk: luua elanikele parimad tingimused elamiseks, õppimiseks, töötamiseks. Programmi koostamisse on kaasatud üle 200 inimese. Keskne küsimus peaks olema kuidas, et saavutada pikaajaline mõju. Võtame üle head praktikad teistelt omavalitsustelt ja erasektorist, ettevõtlusest. Kogukonnakomisjoni loomine, läbi mille lahendada kogukonna probleeme. E-teenused vajavad parandamist. Hariduslike tugikeskuste rakendamine üle valla, toitumisnõustamine, noortele omaalgatusfond, töömalevad, ettevõtlusõpe peab koolides olema laialdasem. Kuidas on meie ökoloogiline jalajälg väiksem. Uus teehoiukava on vaja teha. Ühistransporti on vaja parandada, isesõitvad bussid käiku. Majanduse valdkonnas ettevõtjatega tuleb taastada koostöö, tuleb luua võimalusi kaugtöötamiseks. Plaan muutub koos kogukonna vajadustega. Tuleb suhelda sihtgrupiga, tuleb tuua see erasektori praktika valda üle. Kokkuvõttes minge valima – kui muutusi ei tule, siis märkimisväärset arengut ei toimu.
VL MEIE VALD KOSE
Valimisliitu Meie Vald Kose esindab Uno Silberg ja Merle Pussak.
Valimisliidu ajalehes on hulk tegevusi, mis on juba ära tehtud ja ka need mõtted mis edasi plaanis on. Valla rahuloluküsitlustest nähtub, et 84% elanike meelest on Kose vald hea või väga hea koht elamiseks, mis näitab, et Meie Vald Kose on juhtimisega toime tulnud, võtnud vastutust. Kose gümnaasium jääb ja peabki olema. Arengukava on midagi sellist, mis ei saa kunagi valmis. Kogukondade kaasamine on oluline. Keskendutakse headele teenustele ja nende teenuste kvaliteedi tagamisele.
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Erakonda esindab Siim Pohlak ja Margus Suumann
Oluline teema on vallavalitsuse ja komisjonide koostöö. Avatud valitsemine. Täielik finantsaudit Kose vallale. Vallavara on müüdud ilma hindamisaktideta. Asju ei tehta mitte valla huvides, vaid üksikute inimeste huvides. Finantsauditit pole kunagi varem tehtud. Vallavanemaks tuleb tuua keegi väljastpoolt praegusi Kose vallavalitsuse võimukoridore. Haldusmeeskond Kose vallas vajab täiendamist, vajadus on mänguväljakute, rulaparkide ja vaba aja veetmise võimalusteks laiendamiseks. Kose vallas ühtegi kooli ega lasteaeda ei suleta. Pööratakse erilist tähelepanu, et Kose Gümnaasiumis peab säilima gümnaasiumi õppeaste. Kohaliku identiteedi väärtustamisega tuleb tegeleda, plaanivad välja töötada Kose valla kodukoha aabits lastele, kihelkonna muuseumi parandamine. Tervisespordiks, Kose-Uusemõisa lava parandus. Luuakse Kose valla mobiiliäpp, mis võimaldab anda tagasisidet omavalitsusele, kui näiteks latern ei põle, siis saavad inimesed vallamajja tagasisidet anda. Turvaline valitsemine, ei tule pagulaskeskust. Rahvaküsitlused toimuvad olulistes küsimustes.